BIO syrové mléko kravské 1000ml sklo
- Kód
- VV981001
- Dostupnost
- Průběžná výroba
- Naše cena s DPH
- 33,00 Kč/ks
- Zálohovaný skleněný obal
- 10,00 Kč není zahrnuto v ceně
Varianty
balení
Popis
Otázky a odpovědi na téma mléko
☼ Jaký je rozdíl mezi syrovým, čerstvým a UHT mlékem?
► Syrové mléko je nepasterované či jinak neupravené mléko. Je pouze nadojené, přefiltrované a zchlazené. Jde o vyvážený koktejl zdraví prospěšných látek. Trvanlivost je 1-2 dny po nadojení.
► Čerstvé mléko je pasterované (zahřáté), trvanlivost se tím prodlužuje na 2 týdny. Vlivem pasterace mléko přichází o část vitamínů a enzymů (čím vyšší teplota je při pasteraci použita, tím méně vitamínů a enzymů si mléko zachová).
► UHT mléko je zcela mrtvá hmota nevalné chuti. Mléko se krátce zahřeje na 130°C-150°C, díky čemuž se trvanlivost prodlouží na několik měsíců a do otevření lze mléko skladovat při pokojové teplotě. Tyto výhody jsou však vykoupeny tím, že mléko již neobsahuje žádné vitamíny ani enzymy a obtížně se tráví.
☼ Proč na mléku ze supermarketu není znatelná vrstva smetany, zatímco na mléku z farmy ano?
Mlékárny, které zpracovávají velké množství mléka proces výroby zatěžují mnoha průmyslovými kroky, které mění vzhled i kvalitu mléka. Některé z průmyslových procesů jsou například:
► Standardizace: Jedná se o odstředění smetany a opětovné navrácení určitého množství této smetany do mléka, vzniká tedy mléko se standardizovaným obsahem tuku (polotučné 1,5% a plnotučné 3,5% tuku). Tohoto procesu se využívá při výrobě krabicového i čerstvého mléka. Takový zásah do rovnováhy složek mléka může negativně ovlivnit kvalitu mléka.
► Homogenizace: Vystavením mléka vysokému tlaku dojde k tomu, že různě velké částice mléka a smetany se rozbijí na menší, uniformní částečky a vytvoří homogenní, jednolitou tekutinu. Právě tento proces stojí za tím, že se na mléku pocházejícím z velké mlékárny smetana neusadí, protože je rovnoměrně rozptýlená v mléku.
► Pasterizace: Mléko se zahřeje na určitou teplotu, čímž se zničí případné nežádoucí bakterie. Velké mlékárny zpravidla pasterují při teplotách blížících se bodu varu, což zlepšuje výtěžnost mléka (vyrobí se tak více např. tvarohu či sýru). Vysoká teplota ale znamená likvidaci většího množství vitamínů a enzymů než při použití nižší pasterizační teploty (pouze kolem 62 - 71°C), kterou většinou volí malé faremní mlékárny.
☼ V čem se ještě liší mléko ze supermarketu a mléko z malé faremní mlékárny?
Malé faremní mlékárny procesy standardizace a homogenizace nepoužívají. Zákazníci, kteří ochutnali syrové či čerstvé mléko z faremní mlékárny jsou překvapeni jeho lahodnou chutí.
Zajímavým ukazatelem rozdílu v kvalitě mléka jsou zejména zákazníci trpící laktózovou intolerancí. Konzumace mléka pro ně znamená nepříjemné žaludeční problémy. Vyskytuje se však stále více zákazníků, kteří mléko z Ranče Bělečko i přes laktózovou intoleranci ochutnají a překvapeně zjišťují, že obvyklé žaludeční problémy se nevyskytly. Tento fakt velmi pravděpodobně souvisí právě s průmyslovými procesy standardizace a homogenizace, které zásadním způsobem narušují rovnováhu složek v mléku a trávení mléka. Mléko nezatížené procesy standardizace, homogenizace a pasterace při vysoké teplotě je chutnější, bližší jeho přirozené a dokonalé přírodní podobě, prospěšnější zdraví a lépe stravitelné.